Aparat słuchowy: ile kosztuje i gdzie go kupić?

Aparat słuchowy: ile kosztuje i gdzie go kupić?

6 września 2019
capar.webp

 

Skąd się bierze taka cena?

Współczesne aparaty słuchowe są niczym innym, jak zaawansowanymi technicznie komputerami zasilanymi malutką baterią, zarządzanymi specjalnym systemem operacyjnym pracującym na najwyższej skali integracji procesorze i pamięci.

Ich zadaniem jest nie tylko wzmocnienie dźwięku dochodzącego do ucha, ale także bardzo zaawansowaną analizę i obróbkę dźwięku, mającą za zadanie poprawę rozumienia mowy, ograniczenie hałasu i niepożądanych efektów dźwiękowych – echa, sprzężeń, nadmiernej głośności, które mogłyby spowodować dalsze uszkodzenie komórek słuchowych. Dlatego koszt poszczególnych aparatów można porównać do lepszych klas komputerów i laptopów dostępnych w sklepach.

Dla niewymagającego użytkownika laptop za 1500 zł jest wystarczający, ale jeżeli będziemy chcieli go wykorzystywać do pracy i korzystać ze specjalistycznych programów, to musimy liczyć się ze zdecydowanie wyższą ceną.

Podobnie i w tym przypadku dobierając odpowiednie urządzenie dla pacjenta, protetyk słuchu, bierze pod uwagę nie tylko wielkość niedosłuchu, ale także warunki w jakich na co dzień to urządzenie będzie wykorzystywane. 

Należy pamiętać, że im dłużej zwlekamy z założeniem aparatu słuchowego, tym trudniejszy i dłuższy będzie okres adaptacji. Przy większych niedosłuchach może pogorszyć się również własna wymowa, wskutek stymulowania mózgu zniekształconymi sygnałami mowy tzw. deprywacja słuchowa.

Mózg zapamiętuje wzorce dźwiękowe, prawidłowy narząd mowy je odtwarza

 

Zanim kupisz aparat, porównaj ceny

 

Zamiast rezygnować z zakupu aparatu słuchowego z powodu wysokiej ceny, warto sprawdzić, czy na rynku można kupić ten sam model urządzenia lub podobnej klasy w niższej cenie.

W takim przypadku dobrze jest skontaktować się z kilkoma gabinetami protetyki słuchu, podać model i nazwę proponowanego dotychczas aparatu, a następnie porównać jego cenę. Często okazuje się, że dane urządzenie może być tańsze nawet o co najmniej kilkaset zł.

Jednym z miejsc, w którym otrzymasz opiekę dyplomowanego protetyka słuchu i znajdziesz konkurencyjne ceny aparatów słuchowych (już od 1000 zł), są gabinety OTEMED w Rzeszowie, Jarosławiu i Przemyślu.

Ponadto w trakcie wizyty w oddziale pacjenci mogą skorzystać m.in. z:

– profesjonalnego badania słuchu,

– bezpłatnego testowania aparatów w domu,

– bezpłatnej opieki protetyka przez cały czas użytkowania aparatu,

– dofinansowań NFZ i PFRON oraz sprzedaży ratalnej.

Copyright by OTEMED 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ośrodek Techniki Medycznej "OTEMED"