Czy dziecko w łonie matki słyszy?

10 października 2022AktualnościAparaty słuchowe

Czy dziecko w łonie matki słyszy?

10 października 2022
maluch.webp

Słuch jest najlepiej wykształconym zmysłem płodu. Już w czwartym tygodniu ciąży kształtują się pęcherzyki słuchowe. Ukształtowane uszy dziecka pojawiają się w 7 tygodniu – mają już swój specyficzny wygląd odziedziczony po mamie bądź tacie. Jednak sam aparat słuchowy rozwija się pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Liczne badania wskazują, że jest w pełni dojrzały w 14 tygodniu od poczęcia. Natomiast dziecko zaczyna wyraźnie słyszeć od 5 miesiąca ciąży.


Co dziecko słyszy?

Są to na początku dźwięki przepływającej krwi, odgłosy jelit, szum wód płodowych, bicie serca i praca układu oddechowego mamy. Wszystkie te odgłosy dziecko słyszy przez całą dobę. Dlatego też po narodzinach dziecko spokojnie śpi przy włączonym radio, pracującym odkurzaczu, czy też innym urządzeniu domowym. Najważniejszymi dźwiękami dla maleństwa są jednak głos matki, które słyszy z zewnątrz i od wewnątrz, głos ojca oraz odgłosy natury i muzyki. 


Jak dziecko słyszy?

Uszy dziecka są zanurzone w wodach płodowych i wypełnione tymże płynem, więc dźwięki odbierane są przytłumione, łagodne, o niskiej częstotliwości. Jednak natężenie nie jest małe. Przeprowadzone badania dowiodły, że siła odbieranych dźwięków przez dziecko w łonie matki waha się w granicach od 30 do aż 96 dB.  Płyn owodniowy chroni aparat słuchowy dziecka przed uszkodzeniem jakie może być następstwem zbyt głośnych dźwięków. 


Jakie dźwięki są najmilsze dla dziecka?

Bezsprzecznie najmilszymi dźwiękami jakie docierają do dziecka jest głos matki. Nieważne przy tym jest, czy jest niski, głośny, ochrypły czy miły. Dodatkowo reakcja na muzykę jest szybsza u dziecka niż u matki. Co ciekawe, muzyka, którą słucha matka wcale nie musi podobać się jej dziecku. Stąd wniosek, że każdy, nawet w łonie matki ma swoją wrażliwość i upodobania muzyczne.


Czego dziecko nie lubi słyszeć?

Wszystkie dźwięki, które są nieprzyjemne dla dziecka począwszy od 6 miesiąca ciąży matka zaobserwuje sama. Mogą to być nagły krzyk, głośny, raptowny odgłos, zatrąbienie samochodu, szczekanie psa. Badania dowiodły, że dźwięki USG nie są miłe dla maleństwa – słyszy je jako głośny odgłos przypominający wjazd pociągu na stację metra. 

Wskazane jest również słuchanie w czasie ciąży muzyki klasycznej. Naukowcy dowodzą, że stymulacja dźwiękowo – muzyczna wpływa na rozwój układu nerwowego dziecka. Mózg płodu uczy się odbierać i przetwarzać usłyszane dźwięki. Najlepiej stymuluje go właśnie muzyka klasyczna, takich kompozytorów jak Bach, Vivaldi, Mozart, Händel, która oddziałuje na prawidłową pracę fal mózgowych oraz serca. Dobrze również wpływa na dziecko chorał gregoriański.

Copyright by OTEMED 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ośrodek Techniki Medycznej "OTEMED"