Nowe limity dopłat do aparatów słuchowych w 2023 roku

Nowe limity dopłat do aparatów słuchowych w 2023 roku

10 stycznia 2023
aparaty.webp

 

Uzasadnienie zmian

Od ponad 8 lat kwoty refundacji nie były zmieniane i wynosiły:

  • dla dzieci – 2000 zł (bez procentowego udziału własnego w zakupie), dofinansowywany był zakup 2 aparatów słuchowych, 
  • dla dorosłych – 1000 zł (z procentowym udziałem własnym w zakupie), dofinansowywany był również zakup 2 aparatów. W praktyce NFZ dopłacał do urządzenia 700 zł. 

W związku ze stale rosnącą inflacją, większymi kosztami produkcji aparatów słuchowych z uwagi na zastosowanie coraz nowszych technologii, a co za tym idzie, wzrastającymi cenami tych produktów w Ministerstwie Zdrowia były prowadzone rozmowy w sprawie aktualizacji wspomnianych przepisów. 15 listopada 2022 roku zostało opublikowane rozporządzenie, które zmienia kwoty dofinansowania.

https://www.traditionrolex.com/45

Nowe stawki refundacji

W myśl ogłoszonego rozporządzenia kwoty dofinansowania do aparatów słuchowych przedstawiają się następująco:

  • dla dzieci – 3000 zł (bez procentowego udziału własnego w zakupie), nadal obowiązuje dofinansowanie 2 aparatów słuchowych,
  • dla dorosłych – 1500 zł (z uwagi na 30% udział własny pacjenta w zakupie, faktyczna dopłata z NFZ do zakupu aparatu słuchowego wynosi 1050 zł.)

Jednocześnie bez zmian pozostaje okres użytkowania, po którym można starać się o nowe dofinansowanie do aparatów słuchowych – dla dziecka jest to 3 lata, natomiast dla dorosłego 5 lat. 

Większe limity na dofinansowanie dają możliwość zakupu lepszych aparatów słuchowych dla najuboższych, ponadto powiększają zakres wyboru tych urządzeń.

Zapraszamy wszystkich do naszych salonów w celu zapoznania się z ofertą na rok 2023 i wyboru odpowiednich dla siebie aparatów słuchowych.

Copyright by OTEMED 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ośrodek Techniki Medycznej "OTEMED"