Pierwsza wizyta u protetyka słuchu

Pierwsza wizyta u protetyka słuchu

20 sierpnia 2019
ps.webp

 

Pierwszej wizycie towarzyszy często stres wynikający z niewiedzy, czego możemy się spodziewać. Poniżej opisujemy, co czeka nas w trakcie pierwszej wizyty w gabinecie protetyki słuchu:

 

1. Wywiad z pacjentem.

 

Protetyk słuchu zada Ci kilka pytań na temat Twojego zdrowia (aktualnego samopoczucia, przebytych chorób – w szczególności związanych z uszami, chorób przewlekłych i leków, jakie przyjmujesz). Spotkasz się również z pytaniami na temat życia codziennego (praca, środowisko akustyczne).

 

2. Badanie otoskopem.

 

Wykorzystując narzędzie zwane otoskopem, protetyk zajrzy do Twoich uszu. Badanie jest całkowicie bezbolesne i pozwoli na ocenę przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej.

W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości zostaniesz skierowany na wizytę u specjalisty.

 

3. Badanie słuchu.

 

Jeżeli przed wizytą u protetyka wykonywałeś/aś badania słuchu, zabierz wyniki ze sobą. Pozwoli to ocenić stan ubytku słuchu w funkcji czasu. Protetyk wykona badanie audiometryczne w specjalnym pomieszczeniu zwanym kabiną ciszy. Samo badanie trwa 15-20 min i również jest bezbolesne.

 

4. Omówienie wyniku badania i przedstawienie dostępnych rozwiązań.

 

Na podstawie wyniku badania słuchu, protetyk określi stopień niedosłuchu oraz zaproponuje możliwe rozwiązania. Wpływ na to, jaki aparat zaproponuje specjalista, ma nie tylko sam wynik. Pod uwagę będzie brany również wywiad przeprowadzony na początku wizyty, na podstawie którego określone zostaną funkcje, jakie aparat będzie musiał spełniać oraz zdolności manualne pacjenta. Na tym etapie otrzymasz też pierwsze informacje na temat ceny aparatu słuchowego.

 

5. Test aparatów oraz ocena zysku z ich użytkowania.

 

Na tym etapie protetyk dopasuje komputerowo jeden, dwa lub trzy modele aparatów i założy Ci je na uszy. Za pomocą testów słownych i dźwiękowych zbada Twoją reakcję na nowe dźwięki i oceni zysk z ich użytkowania. Pamiętaj, że pierwsze „przymiarki” aparatu mają na celu jedynie wybór odpowiedniego modelu aparatu.

Ustawienie odpowiedniej głośności i barwy odbywać się będzie jeszcze na kolejnych wizytach. Wybrany aparat możemy przetestować kilka dni w warunkach domowych co pozwoli nam zorientować się, czy takie rozwiązanie nam odpowiada.

 

6. Pobranie formy uszu.

 

Pobranie formy ucha jest konieczne do wykonania aparatu słuchowego wewnątrzusznego, oraz do wykonania wkładki usznej, która jest częścią aparatu zausznego. To ona łączy aparat słuchowy z naszym kanałem usznym.

Samo pobranie wycisku nie jest bolesne, ale może powodować dyskomfort. Protetyk wypełni kanał słuchowy specjalną masą, która po chwili zastyga. Wtedy forma zostaje wyjęta i wysłana do laboratorium otoplastycznego. Na zamówioną wkładkę czeka się zwykle kilka dni.

 

7. Wydanie aparatu i szkolenie w obsłudze.

 

Po wykonaniu wkładki usznej lub aparatu wewnątrzusznego, oraz kilku dniach testowania urządzenia w domu, protetyk słuchu naniesie kolejne poprawki do ustawień aparatu, wykona szkolenie z zakresu obsługi i czyszczenia urządzenia. Podczas niego dowiesz się, jak włączyć i wyłączyć aparat, wymienić baterię oraz utrzymać go w czystości, aby służył jak najdłużej.

Protetyk ustali również termin kolejnej wizyty kontrolnej. Należy pamiętać o każdej z nich, gdyż wtedy protetyk sprawdzi poprawność działania, czystość ucha, w razie potrzeby koryguje ustawienia aparatów dla optymalizacji słyszenia.

Copyright by OTEMED 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ośrodek Techniki Medycznej "OTEMED"