Woskowina w uszach

Woskowina w uszach

22 listopada 2022
wosk1.webp

 

Co to jest?

Woskowina to żółtawa, substancja wydzielana w przewodzie słuchowym zewnętrznym człowieka i wielu innych ssaków. Może mieć 2 postaci:

  • wilgotną – koloru od miodowego do ciemnobrązowego, występującą u większości ludzi rasy białej i czarnej,
  • suchą – szarą, łuszczącą się spotykaną u Indian i Azjatów.

Produkowana jest przez specyficzne gruczoły zwane ceruminami, znajdującymi się w kanale słuchowym.

Główne zadania

Woskowina odgrywa znaczącą rolę w oczyszczaniu i nawilżaniu przewodu słuchowego zewnętrznego. Poprzez utrzymanie niskiego pH skóry w przewodzie słuchowym zewnętrznym zapewnia ochronę przed niektórymi bakteriami, grzybami i owadami. Dzięki temu współdziała w tworzeniu odpowiedniej jakości dźwięku.

Nadmiar woskowiny

W uchu woskowina powinna być w takiej ilości, by mogło dochodzić do swobodnego jego oczyszczania, a także by jej obecność nie pogarszała słuchu. Niestety niekiedy dochodzi do nadprodukcji woskowiny lub nie jest ona dostatecznie usunięta z ucha, powstaje wtedy czop woskowinowy. Można go rozpuścić samodzielnie, stosując naturalne produkty dostępne bez recepty, a gdy to okaże się nieskuteczne, należy skontaktować się ze specjalistą laryngologiem.

Kiedy trzeba udać się do lekarza

Jeżeli występuje wyciek żółtej, ale śluzowej, surowiczej, podbarwionej krwią woskowiny należy pilnie skontaktować się ze specjalistą otolaryngologiem. Podobnie, gdy kolor naszej woskowiny zaczyna się zmieniać z żółtawego na żółto – zielony lub zielony i jej zapach staje się nieprzyjemny. Najprawdopodobniej w takiej sytuacji mamy do czynienia z zapaleniem ucha.

Sposób usunięcia nadmiaru z uszu

Najczęściej nadmiar woskowiny usuwa się poprzez płukanie ucha ciepłą wodą przy użyciu odpowiedniej strzykawki. Drugim sposobem jest tzw. łyżeczkowanie wykonywane przez otolaryngologów, gdy materiał nie przylega do skóry przewodu.

Należy pamiętać, że w przypadku całkowitego zatkania przewodu słuchowego woskowiną nie należy jej usuwać przy pomocy patyczków higienicznych ani żadnych innych narzędzi, lecz zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty.

Copyright by OTEMED 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ośrodek Techniki Medycznej "OTEMED"